Часті запитання

1. Безпека

  • Які гарантії на те, що я справді буду в безпеці? Українські біженці, які перебувають в Угорщині, не зобов’язані повертатися в Україну. Угорщина підтримує прибуваючих біженців, щоб вони могли жити і працювати в країні у мирних умовах.
  • Як я буду дізнатися про місцеві закони та правила і дотримуватися їх? Хтось буде допомогти мені зорієнтуватися в цьому? Як тільки ви приїдете, делегований експерт нашого угорського партнера розповість вам про місцеві закони та допоможе зорієнтуватися в щоденних справах.

2. Умови праці

  • Як я можу отримати роботу в Угорщині? Статус притулку надає працівникам, які втекли з України, можливість отримати дозвіл на роботу за спрощеною процедурою. На це мають право всі громадяни України, які в’їхали в Угорщину після 24.02.2022, навіть без дійсного проїзного документа. Термін дії документа буде продовжена державою до березня наступного року, поки триватиме надзвичайний стан через війну. Документ не прив’язаний до роботодавця чи посади. Як тільки ви отримаєте дозвіл, ви отримаєте право працювати.
  • Які види роботи є доступними? Найчастіше ви можете працювати в наступних посадах: монтажник, верстатник, комірник, зварювальник. Наш угорський партнер допоможе вам знайти роботу, яка найкраще відповідає вашим навичкам і досвіду.

3. Розміщення та проживання

  • Де я буду жити? Чи роботодавець забезпечуює житло чи я повинен шукати це сам? Багато угорських компаній надають українцям безкоштовне проживання, що означає суттєву економію коштів.
  • Якими є умови життя в Угорщині? Угорщина є безпечною та мирною країною, де працівники можуть спокійно жити та працювати. Умови проживання відповідають європейським стандартам, а щоденні витрати на проживання також відносно низькі.

4. Мовні та культурні бар'єри

  • Наскільки необхідне знання угорської мови? Для подолання мовних бар’єрів багато компаній забезпечують перекладачів, а також надають підтримку в робочому середовищі з вивісками та матеріалами українською мовою, тому знання угорської мови не є обов’язковим.
  • Як місцеві жителі та громада відноситься до українських біженців? Угорщина та Україна є культурно схожими країнами, що полегшує інтеграцію. Угорці є доброзичливими і вони готові допомогти. Громада також відкрита для українських біженців, багато різних організацій допомагають з інтеграцією.

5. Підтримка та правовий захист

  • Які правові та соціальні підтримки я можу отримувати в Угорщині? 

-Системи підтримки сім’ї: система підтримки сім’ї в Угорщині дійсно пропонує значні переваги, особливо для українських працівників, які приїжджають в Угорщину зі своєю сім’єю. (Сімейна допомога та допомога на захист дітей, сімейна податкова пільга, допомога по вагітності та пологах, CSED (плата за догляд за немовлям) і GYED (плата за догляд за дитиною)1, допомога на житло).

-Податкова пільга для осіб до 25 років: в Угорщині діє спеціальна податкова пільга для молодих працівників до 25 років, що може забезпечити значні переваги і для молодих українців. Ця податкова пільга дозволяє молодим працівникам платити менше податків на доходи фізичних осіб, що залишає більше грошей у їхніх кишенях і, таким чином, покращує їхнє фінансове становище. Мета заходу – заохотити молодь до праці та сприяти вихід на ринок праці. Ця пільга може бути особливо вигідною для тих молодих українців, які тільки що починають свою кар’єру в Угорщині, оскільки вони можуть це починати з більш стабільного фінансового становища.

-Подорожі всередині країни за вигідними тарифами: Заміський пропуск (Це пропуск зі знижкою, що дозволяє його власнику необмежено подорожувати всередині країни залізницею та рейсами Volánbusz протягом визначеного періоду. Цей пропуск особливо вигідно тим, хто часто їздить на роботу, оскільки забезпечує значну економію коштів під час регулярних поїздок).

-Адекватне та безкоштовне державне медичне обслуговування: Українські біженці, особливо ті, які мають і статус притулку, мають право на безкоштовне основне лікування та невідкладні медичні послуги. Це гарантує, що кожен може отримати необхідну медичну допомогу без фінансового тягаря.

  • До кого я можу звернутися, якщо у мене виникла проблема? Наш угорський партнер забезпечує цілодобовий зв’язок кожного дня. Вони надають підтримку українською мовою та всебічну допомогу в адміністрації, будь то відкриття банківського рахунку, допомога з усним перекладом в офісах, медичних клініках, повідомлення пожежників, швидкої допомоги та поліції у разі надзвичайної ситуації, усний переклад, запит передоплати тощо.

6. Сім'я

  • Що буде з моєю сім’єю? Якщо вони прийдуть зі мною, чи можуть вони отримати такі же можливості, як наприклад робота чи житло? Можливість об’єднання сім’ї в Угорщині є особливо важливою перевагою для тих українських працівників, які втекли від війни і зараз шукають безпеку для своїх сімей. Це дозволяє працівникам не тільки приїхати в Угорщину самостійно, але й взяти з собою найближчих родичів. Їм та їхнім дітям допомагають із різними варіантами підтримки проживання та доступом до безкоштовної державної освіти.

7. Довгострокові перспективи

  • Чи є у мене можливість залишитися в Угорщині на довгий період часу? Більшість робочих місць наймають працівників на довгострокову перспективу, тому при бажанні є можливість влаштуватися в Угорщині навіть на більш тривалий період.
1  З 1 січня 2024 року громадяни України також можуть отримати доступ до плати за догляд за немовлям (далі – CSED) та плати за догляд за дитиною (далі – GYED), якщо заявник відповідає загальним умовам, або якщо дитина народилася після 31 грудня 2023 року.